Nikoli ni dovolj govora o demenci in o tem, kako jo lahko preprečimo, zato smo na redno četrtkovo srečanje povabili Tiso Pavlovčič, magistro kognitivne znanosti, z Zavoda POMNI, ki nam je na vsebinsko zelo informativnem predavanju na zanimiv način predstavila dejavnike, ki stopnjo tveganja demence povečujejo in tudi tiste, ki jo zmanjšujejo.
Tisti, ki tveganje povečujejo, so okvara sluha, povišan krvni sladkor tlak, debelost, pomanjkanje fizične aktivnosti, kajenje, prekomerno uživanje alkohola, premalo ali preveč spanja, socialna izolacija in depresija. Medtem ko pravilna prehrana (severna ali mediteranska kulinarika), zmerno gibanje, ravno dovolj spanja in vseživljenjsko učenje doprinesejo k zmanjšanju dejavnika za nastanek demence. Posebej je poudarila učenje tujih jezikov in novih digitalnih kompetenc ter izpostavila dejstvo, da ponavljajoči se mentalni vzorci, na primer reševanje križank, ne prispevajo k zmanjšanju tveganja.
Za treniranje možganov in telesa vsak dan skrbimo tudi na naši Ljudski univerzi, saj je vseživljenjsko učenje že skoraj naše drugo ime. Udeležba na naših dogodkih, vadbah in tečajih tako pripomore k zmanjšanju tveganja za nastanek demence, zato vas že vabimo, da se nam v četrtek, 11. aprila ob 10.00 pridružite na predavanju o varnosti na javnih krajih in doma.