Ljudska univerza Šentjur

Kliknite "Enter", da začnete z iskanjem.

V dvorcu na Polzeli smo prepoznavali ikonograska sporočila Marijinih upodobitev

Tokratno redno srečanje članov UTŽO je izjemoma potekalo v torek. Odpravili smo se v dvorec Novi klošter na Polzeli, nekdanji dominikanski samostan, ki so ga sredi 15. stoletja zgradili Celjski grofje, od leta 2010 pa je v lasti gibanja Opus Dei (Božje delo).

V dvorcu nas je toplo sprejela njegova upraviteljica Carmen Maria Fernandez. Vsebina predavanja je kar klicala po neklasičnem predavateljskem prostoru, zato smo se skupaj s predavateljico Sabino Zupan, univ. dipl. umetnostno zgodovinarko odločili za polzelski dvorec. Tema predavanja so bile upodobitve Matere Božje, ki so nastale na območju Celja. Povedala je, da predstavljena dela niso likovno dovršena in so večinoma neznanih avtorjev, vendar pa so simbolno veliko bolj bogata kot marsikatere druge vrhunske slikarske stvaritve.

Slušatelji smo uživali v strokovnosti predavateljice, ki je s svojim širokim znanjem in bogatimi besedami znala predstavitvi ne samo likovno delo, ampak tudi njegovo ozadje in zgodbo tako laikom kot likovnim poznavalcem. Zagotovo smo si zapomnili ponavljajoče se embleme na marianskih podobah, kot so pomen barv oblačil, polmesca, raznolikega sadja, 12-ih zvezd v siju, lilij in marjetic ter značilnih gest.

Po končanem predavanju nam je gospa Fernandez tudi pokazala določene predele dvorca, nam predstavila njegovo zgodovino in današnjo namembnost. V jedilnici pa smo pred odhodom v Šentjur še malce pokramljali ob pripravljenem čaju in kavi. Veseli smo, da so se vabilu na predavanje odzvali tudi likovniki s Polzele, ki delujejo v društvu Likovnih ustvarjalcev Rifnik-Šentjur.

Skip to content