Usposabljanje za življenjsko uspešnost
Vseživljenjsko učenje je izrednega pomena, še posebej v današnjih časih, ko se vse tako hitro spreminja, zato z izobraževalnimi programi UŽU – usposabljanje za življenjsko uspešnost ne skrbimo le za spodbujanje odraslih k nadaljnjem učenju in vključevanju v izobraževanje, vendar tudi za dvig samostojnosti udeležencev v vsakdanjem življenju.
Programi Usposabljanja za življenjsko uspešnost so javno veljavni programi namenjeni zviševanju ravni pismenosti odraslih (branje, pisanje, računanje) ter pridobivanju socialnih in drugih temeljnih spretnosti, kot so načela vseživljenjskega učenja, računalništva in aktivnega državljanstva. Programi so brezplačni, če jih sofinancirata jih Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Evropski socialni sklad v sklopu projekta Temeljne in poklicne kompetence.
UŽU IP – Izzivi podeželja
Na Ljudski univerzi Šentjur smo se zaradi specifike okolja odločili za izvedbo programa Izzivi podeželja (UŽU IP), ki je požel tudi največ zanimanja, saj je pridobljeno znanje v tem programu koristno za uspešno obvladovanje sprememb, ki jih pred podeželsko prebivalstvo postavlja hitro spreminjajoča se sodobna družba. Cilji programa zajemajo pridobivanje temeljnega znanja in spretnosti, socialnih spretnosti in usposabljanje za vseživljenjsko učenje ter aktivno državljanstvo.
KAJ SO IZZIVI PODEŽELJA?
svojega socialnega in ekonomskega položaja, hkrati pa boste osvežili znanje, ki vam bo pomagalo pri reševanju vsakodnevnih problemov.
KOMU JE PROGRAM NAMENJEN?
ki jim jih to okolje ponuja ter so motivirani za pridobitev novih znanj.
KAJ SE BOM NAUČIL?
- podjetništvo na podeželju: prepoznavanje razvojnih in zaposlitvenih priložnosti na podeželju,
ogled dobrih praks uspešnega podjetništva na podeželju,
možnosti za samozaposlitev (dopolnilna dejavnost na kmetiji ali osebno dopolnilno delo in postopki registracije dejavnosti), - temeljno računalniško opismenjevanje,
- trženje, pridobitev evropskih sredstev,
- veščine komuniciranja in medosebni odnosi,
- vseživljenjsko učenje,
- skrb za zdravje.
KAKO DOLGO TRAJA PROGRAM?
UŽU BIPS – Beremo in pišemo skupaj
Usposabljanje za življenjsko uspešnost – Beremo in pišemo skupaj je javnoveljavni izobraževalni program za pridobivanje in zviševanje ravni pismenosti in temeljnih zmožnosti odraslih. Namen programa je dvigniti raven pismenosti in temeljnih zmožnosti staršev in skrbnikov, ki imajo otroke v začetnih razredih OŠ ter jih s tem opremiti za lastno učenje in za pomoč otrokom v začetnih obdobjih opismenjevanja.
KAJ JE BEREMO IN PIŠEMO SKUPAJ?
Namen programa je dvigniti raven pismenosti in temeljnih zmožnosti staršev in skrbnikov, ki imajo otroke v začetnih razredih OŠ
ter jih s tem opremiti za lastno učenje in za pomoč otrokom v začetnih obdobjih opismenjevanja.
KOMU JE PROGRAM NAMENJEN?
pa ocenjujejo, da sami za to nimajo dovolj znanja.
KAJ SE BOM NAUČIL?
- učenje učenja,
- sporazumevanje v maternem jeziku (jedrna bralna in pisna pismenost),
- matematične zmožnosti,
- digitalna pismenost,
- sporazumevanje v tujih jezikih in jezikovne zmožnosti,
- sporazumevanje v maternem jeziku (jedrna bralna in pisna pismenost),