Ljudska univerza Šentjur je ponovno prevzela območno koordinatorstvo projekta Tedni vseživljenjskega učenja, najvidnejše kampanje na področju izobraževanja v Sloveniji, ki letos poteka že 29. leto zapored. Za uvodno srečanje smo se odpravili v sosednjo občino Štore, kjer smo si ogledali njihovo železarno z več kot 170-letno tradicijo.
Na vhodu sta nas pričakala Aljaž Zupanc iz razvojnega oddelka in tehnolog Filip Filipič s podjetja Štore Steel d. o. o. Popeljala sta nas čez celoten objekt, ki se razteza na dolžini enega kilometra, vendar v svetovnem merilu vseeno velja za mini jeklarno. Čeprav so nas sprejeli v času, ko je v obratu najbolj tiho, med 8. in 10. uro, ko je električna energija najdražja in posledično peč ne deluje, smo morali res pazljivo in pozorno poslušati Aljaža in Filipa, ki sta nam zavzeto in podrobno predstavila celoten proces predelave starega železa in jekla. Priča smo bili procesu taljenja v Martinovi peči, odlivanja taline v gredice, ogrevanja, valjanja, žarjenja in ravnanja gredic v naročene polprodukte ter njihovo hladno predelavo. Podjetje, ki svoje polizdelke izdeluje izključno po naročilu, kar pomeni, da jeklene palice povsem prilagodijo zahtevam naročnika (vsebnost, velikost, pakiranje), sodeluje z različnimi podjetji s celega sveta, največ pa z Nemčijo in Poljsko.
Naši člani so bili navdušeni nad proizvodnim obratom in težko robotsko mehanizacijo. Nekateri, ki so v železarni tudi delali, so opazili ogromno razliko v primerjavi s prejšnjimi desetletji. Podjetje se je zelo moderniziralo, delo pa avtomatiziralo, saj stroji opravijo večino dela, delavci pa skrbijo za dela, ki jih stroji še ne izvajajo, nadzor dela in vzdrževanje strojev. Zaradi avtomatizacije pa se zdaj objekt zdi kar malce prazen, saj se je število zaposlenih s 4.000 zmanjšala na 490.
Tudi za tiste, ki si dela v železarni v prejšnjem tisočletju nismo znali predstavljati, so poskrbeli, saj smo se po ogledu odpravili še v Železarski muzej Štore, kjer so nam predvajali videe o delu železarne iz 50. in 70. let prejšnjega stoletja. Pogledali pa smo lahko tudi nekaj pripomočkov, ki so jih uporabljali v sami proizvodnji. Ni jih ostalo veliko, saj so neuporabna orodja enostavno stalili, železo je namreč material, ki kljub večkratni reciklaži ne izgubi prvotnih značilnosti. Podrobno pa smo pregledali tudi fotografije in na njih iskali naše sorodnike in znance, ki so včasih delali v železarni.
Zahvaljujemo se podjetju Štore Steel d. o. o. in Železarskemu muzeju Štore za topel sprejem in zelo izobraževalen in informativen dan.
Za vas pa smo pripravili še veliko takšnih vsebin, zato vas vabimo, da se nam pridružite še na ostalih dogodkih v sklopu Tednov vseživljenjskega učenja, ki bodo potekali v mesecu juniju: na brezplačni filmski matineji 5. junija, pohodu po Orionovi poti 12. junija in KUL bazarju, 15. junija. Več informacij o dogodkih pa najdete na naši spletni strani.