Tokraten gost rednega srečanja članov Univerze za tretje življenjsko obdobje Šentjur je bil pater Karel Gržan, ki je v svojem predavanju poudaril pomen pohval, medosebnih odnosov in sočutja v vzgoji in v medosebnih odnosih na vseh ravneh, najbolj pa v svojem najintimnejšem domačem okolju.
Letos 6. decembra bomo praznovali 250 let, odkar je Marija Terezija uvedla obvezno šolanje, zato meni, da si moramo vzeti čas za premislek o obstoječem sistemu, ki bi se moral bolj osredotočati na spodbujanje ustvarjalnosti, lastnega razmišljanja in samostojnega učenja, sedaj pa je preveč usmerjen v ponavljanje slišanega. Kritičen je bil tudi do pretirane tekmovalnosti v šolskem sistemu. Meni namreč, da tekmovalnost ustvarja stres in anksioznost ter otežuje sodelovanje in medsebojno pomoč.
Pater Gržan je izpostavil izreden pomen pohval za krepitev samozavesti in motivacije tako otrok kot odraslih, saj spodbujajo pozitivno usmerjenost in krepijo dober medsebojni odnos. Poudaril je tudi, da so dobri medosebni odnosi ključni za zdravo in srečno življenje. V ospredje je postavil sočutje kot pomembno vrlino, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi in jim pomagamo.
Predavanje patra Karla Gržana je bilo pred prihajajočimi prazniki zelo miselno spodbudno. Ponudilo je nekaj pomembnih iztočnic za razmislek o vzgoji otrok in o tem, kako si lahko sami ustvarimo boljše pogoje za učenje in z dobrimi medosebnimi odnosi krepimo drug drugega.